Contact Us

Oregon Amateur
Sports Foundation
4840 S.W. Western Ave.,
Suite 900,
Beaverton, OR 97005
Phone: 503.520.1319
Fax: 503.520.9747
Email

Donate

Donate Today
The OASF is a non-profit organization that relies on corporate and private donations to keep our program fees affordable to all. To make a tax-deductible donation, please click here to proceed to PayPal's secure payment site.

State Games of America

State Games of America
Aug 1-4 2013
Hershey/Harrisburg Pa.

National Congress of State Games

Results

2013 Schedule


State Games of Oregon

Saturday Events

Junior Mixed Doubles, 8:30 am

Mixed Doubles Open 8:30 am

Mixed Doubles 40 + 8:30 am

Mixed Doubles 56+ 11 am

Men’s Open Singles 10:00 am

Men’s Singles 56 + 10:30 am

Women’s Open Singles 11 am

Men’s Singles 40+ 11:30 am

Boy’s And Girl’s Doubles 1:30 pm

Men’s and Women’s Open Doubles 3:00 pm



Sunday

Boys and Girls Singles 9 am

2013 Schedule


We will post the schedules as soon as they are received into the office

2013


Final Schedule

2013 Regional Results


North Bend Regional
Portland Regional
Salem Regional

2013 Schedule


Field Events
Running events

2013 Schedules


Saturday July 13th
Handicap Divisions for Youth (Singles): Check-in at 8:00 am, start at 9:00 am.
Scratch Divisions for Youth & Adult (Singles): Check-in at 11:30 am, start at 12:30 pm.
Handicap Divisions for Adult (Singles): check-in at 3:00 pm, start at 4:00 pm
Sunday July 14th
All doubles competition check-in at 9:00 am, start at 10:00 am.

2011 Results


Click here for printable version

2011 State Games of Oregon
Table Tennis held at
Willamette Table Tennis Club
Salem, Oregon
July 10-11, 2011


Female 10 and Under
Gold: Mei Meng;

Male 10 and Under
Gold: Raymond Liu; Corvallis, Or.
Silver: Kai Denham; Happy Valley, Or.
Bronze: Todd Meng;
Male 11 - 14
Gold: Ethan Liu; Corvallis, Or.
Silver: Alvin Deng; Salem, Or.
Bronze: Tim Kiesling; Ashland, Or.

Male 20 - 49
Gold: Vukman Soskic; , Or.
Silver: Sheng Zhen; Portland, Or.
Bronze: Ken Digiovanna; Tualatin, Or.

Male 50-64
Gold: Rong Wu; portland, Or.
Silver: Zhongkai Xu; Portland, Or.
Bronze: Tim Titrud; , Milwaukie, Or.

65+
Gold: Alex Sumeri; , Or.
Silver: Thomas Wood; Oakridge, Or.

Open
Gold: Rong Wu; Portland, Or.
Silver: Ethan Liu; Corvallis, Or.
Bronze: Tianwei Chen; Eugene, Or.

Singles
Women
Open
Gold: Mira Scalpone;
Silver: Mei Meng;

2012 Official Results


Track and Field

Results by Gender

2012 Results


2012 Results

2012 Results


Click here for printable version of medal winners

Badminton
Held at the Multnomah Athletic Club
Portland, Or.
July 7th 2012


Junior Girls A
Gold: Anisha Das; Portland, Or.
Silver: Leena Sihapanya; Hillsboro, Or.
Bronze: Theresa Wanner; Hillsboro, Or.

Junior Girls B
Gold: Megan Caren; Portland, Or.
Silver: Shayla Pineda; Vancouver, Wa.

Junior Boy’s A
Gold: Sudarshan Vankudre; Beaverton, Or.
Silver: Erick Ramirez-Pineda; Vancouver, Wa.
Bronze: Noah Franco Smith; Salem Or.

Junior Boy’s B
Gold: Eric Tong; Beaverton, Or.
Silver: Terence Tai; Lake Oswego, Or.
Bronze: Matt Caren; Portland, Or.

Junior Girl’s Doubles
Gold: Leena Sihapanya; Hillsboro, Or./Theresa Wanner; Hillsboro, Or.
Silver: Anisha Das; Portland, Or./Alina Yurchenko; Salem, Or.
Bronze: Liron Jakubowski; Salem, Or./Lindsey Mays; Salem, Or.

Junior Boy’s Doubles
Gold: Erick Ramirez-Pineda; Vancouver, Wa./ Sudarshan Vankudre; Beaverton, Or.
Silver: Benjamin & Noah Franco Smith; Salem, Or.
Bronze: Terence Tai; Lake Oswego, Or./ Eric Tong; Beaverton, Or.

Junior Boy’s B
Gold: Matt Caren; Portland, Or./Liam McDonald; Salem, Or.
Silver: Vishwesh Krishnamurthy; Beaverton, Or./Yong Qian Ng; Hillsboro, Or.

Junior Mixed Doubles
Gold: Theresa Wanner; Hillsboro, Or./ Erick Ramirez-Pineda; Vancouver, Wa.
Silver: Leena Sihapanya; Hillsboro, Or./ Sudarshan Vankudre; Beaverton, Or.
Bronze: Alina Yurchenko; Salem, Or./ Liam McDonald; Salem, Or.


Women’s Single Open A
Gold: Danhong Ma; Beaverton, Or.
Silver: Ching-chia Ko; Corvallis, Or.

Woman’s Single Open B
Gold: Bicky Huynh; Portland, Or.
Silver: Xiao-Meng Li; Eugene, Or.

Woman’s Doubles Open A
Gold: Joanne Cicrich; Portland, Or. /Chan Vannarath; Happy Valley, Or.
Silver: Chin-Chia Ko; Corvallis, Or./Tamara Smith; Salem, Or.
Bronze: Anita Rao; Beaverton, Or. /Bulbul Khera; Portland, Or.

Woman’s Doubles Open B
Gold: Bicky Huynh; Portland, Or. /Sharon Moore; Salem, Or.
Silver: Olga Levadnaya; Salem, Or. /Debbie Vassallo; Salem, Or.

Men’s Single Open A
Gold: Ajit Joshi; Portland, Or.
Silver: Yuima Suzuki; Portland, Or.

Men’s Single Open B
Gold: Harshard Sane; Hillsboro, Or.
Silver: Richard Gu; Lake Oswego, Or.

Single Men’s 40+ A
Gold: Herry Hermawan; Portland, Or.
Silver: Paritosh Saxena; Portland, Or.

Single Men’s 40+ B
Gold: Richard Gu; Lake Oswego, Or.
Silver: Titus Chin; Beaverton, Or.
Bronze: Hanif Chohan, Beaverton, Or.

Senior Men’s Singles 56+
Gold: Asish Das; Portland, Or.
Silver: Randy Dunlap; Portland, Or.
Bronze: Martin Sudarma; Portland, Or.

Men’s Doubles Open A
Gold: Leslie Arifin; Portland, Or. /Henry Gerung; Portland, Or.
Silver: Lionel Sim; Happy Valley, Or. /Michel Somadi; Tigard, Or.

Men’s Doubles Open B
Gold: Alok Prakask; Portland, Or. /Ravi Surayapalem; Portland, Or.
Silver: Stephan Albin; Salem, Or. /Steve Haner; Salem, Or.
Double Men’s 40-55 A
Gold: Leslie Arifin; Portland, Or. /Lionel Sim; Happy Valley, Or.
Silver: Paritosh Saxena; Portland, Or. /Sravan Mattapudi; Portland, Or.

Double Men’s 40-55 B
Gold: Hanif Chochan; Beaverton, Or. /Janendar Rajput; West Linn, Or.
Silver: Wasi Khan; Salem, Or. /Stephan Albin; Salem, Or.

Men’s Senior Doubles
Gold: Suresh Paranjpe; Portland, Or. /Janendar Rajput; West Linn, Or.
Silver: Paul Canarsky; Portland, Or. /Martin Sudarma; Portland, Or.
Bronze: Randy Dunlap; Portland, Or. /Norman Grusy; Portland. Or.

Mixed Double Open A
Gold: Ching-Chia Ko; Corvallis, Or. /Tom Boettger; Independence, Or.
Silver: Danhong Ma; Beaverton, Or. /Zhongtao Fu; Portland, Or.

Mixed Double Open B
Gold: Steve Haner; Salem, Or. /Sharon Moore; Salem, Or.
Silver: Alok Prakesh; Portland, Or. /Anita Rao; Beaverton, Or.

Senior Mixed Doubles A
Gold: James Hockley; Portland, Or. /Chan Vannarath; Happy Valley, Or.
Silver: Randy Dunlap; Portland, Or. /Joanne Cicrich; Portland, Or.

Senior Mixed Doubles B
Gold: Stephan Albin; Salem, Or. /Sharon Moore; Salem, Or.
Silver: Tom Jakubowski; Salem, Or. /Debbie Vassallo; Salem, Or.

2012 Results


2012 Results

2012 Results





2012 Outdoor Volleyball Results
Sunday, July 8, 2012
Brentwood Park


Reverse Quads Coed

A Division

Gold: Hop Heads (Gary Rule, Brian Boswick, Carri Smith, Erin Pinning)
Silver: Grass Whatever (Ronda Johnson, Ron Lagergren, Tracy Klosterman, Michael Armstrong)
Bronze: Team Rafael (Christy Sutton, Rafael Valencia, Valerie Valencia, Jose Ibarra)


Masters Division

Gold: Rule #5 (Dave DeGraff, Debbie Hickok, Jim Rom, Chihiro Aber, Dave Lyons, Suzi Sutherby)

2012 Results


2012 Results

2012 Results


2012 Results

2012 Results


2012 Results

2012 Results


Click here for printable version

2012 State Games of Oregon
Archery held at Tualatin Hills Park and Recreation
Beaverton, Oregon
July 10-11, 2010

Barebow
Female
55-64
Gold: Becky Jackson; Newberg, Or. 714

Male
11U
Gold: David Kaufman; Portland, Or. 429
65+
Gold: Earl Laue; Beaverton, Or. 442

Bowhunter Free
Female
18-54
Gold: Alicea Wilhelm-Buckingham; Portland, Or. 903
Silver: Kim Bishop; Beaverton, Or. 848
Bronze: Loriann Wilhelm; Portland, Or. 782

Male
18-54
Gold: Fred Modaff; Lebanon, Or. 1105
55-64
Gold: Jim Haydon; Beaverton, Or. 801
Freestyle
Female
18-54
Gold: Mary Gleason; Portland, Or. 783
Silver: Devan Buckingham; Monmoth, Or. 778
55-64
Gold: Debbie Lane; Sweet Home, Or. 1007

Male
18-54
Gold: Chris Roberts-Olsen; Portland, Or. 1130
Silver: Darrin Auckland; Beaverton, Or. 1064
Bronze: Dan Conradt; Portland, Or. 936
55-64
Gold: Jim Thurlow; Damascus, Or. 1087
Silver: Dave Dyer; Tigard, Or. 1078
Bronze: Mike Hearn; 1043
4. Luke Lapoint; Lapine, Or. 1040
5. Jefferey Landis; Portland, Or. 1026
6: Steve Grant; Portland, Or. 970
65+
Gold: Don Kudlacek; Longview, WA 1025
Silver: Leroy Dukes; Fairview, Or. 1001
Bronze: Ken Warner; Canby, Or. 991
4. Ronald Kilby; Medford, Or. 943
5: Gene Queen; Damascus, Or. 940

Freestyle Ltd
Male
11U
Gold: Ian Campbell; Lake Oswego, Or. 660
Silver: Liam Campbell; Lake Oswego, Or. 464

Recurve Barebow
Male
18-54
Gold: Ethan Cooksmith; Portland, Or. 369

Recurve Freestyle
Male
18-54
Gold: Brandon Tenner; Albany, Or. 931
Silver: Keith Kemmerer; Damascus, Or. 754

Traditional
Female
18-54
Gold: Laurie Robinson; Portland, Or. 632

Male
18-54
Gold: David Arndt; Beaverton, Or. 563
Silver: Kyle Williams; Hillsboro, Or. 521
55-64
Gold: Michael Brown; Canby, Or. 554

2012 Medal winners


Click here for printable version

2012 State Games of Oregon
Waterpolo held at
Multnomah Athletic Club, Portland, Or
July 7th & 8th


Men’s

Gold: Newberg HS Alumni; Newberg, Or.
Silver: Tualatin Hills 18; Beaverton, Or.
Bronze: Chehalem; Newberg, Or.


Women’s

Gold: Tualatin Hills; Beaverton, Or.
Silver: Chehalem; Newberg, Or.
Bronze: T-Hills Alumni; Beaverton, Or.


Coed U14

Gold: Tualatin Hills; Beaverton, Or.
Silver: Chehalem; Newberg, Or.
Bronze: LOWPO; Lake Oswego, Or.

2012 unofficial results


Unofficial Sunday Results

2012 Results


click here for printable version

STATE GAMES OF OREGON 2012 RESULTS
300m Time Trial (Inline)
Juvenile Division Male: 1st Kyle Johansen – Portland Oregon – 50:32
Juvenile Division Male: 2nd Kieran Johansen – Portland Oregon – 51:41
Juvenile Division Male: 3rd Bergan Ohling – Albany Oregon – 53:56
Juvenile Division Female: 1st Jordan Sindelar – Portland Oregon – 58.8
Freshman Division Female: 1st Maggie Martine – Portland Oregon – 47:38
Junior Division Female:1st Teneah Rushen – Portland Oregon – 36:44
Master Division 1 Male:1st Eson Foby - Portland Oregon – 36:97
300m Time Trial (Quads) Master Division 2 Female:1st Nanette Wallace – Portland Oregon – 44:47
Master Division 2 Male: 1st Eric Ohling – Albany Oregon – 37:91
Master Division 3 Male: 1st James Nosler – Milwaukie Oregon – 42:75
1500m Distance (Inline)
Juvenile Division Male: 1st – Kyle Johansen – Portland Oregon - 4:35.62
Juvenile Division Male: 2nd - Keiran Johansen – Portland Oregon – 5:02
Juvenile Division Male: 3rd – Bergan Ohling – Albany Oregon - 5:08
Freshman Division Female: 1st Faith Offerman – Sandy Oregon – 3:30.27
Freshman Division Female: 2nd Maggie Martine – Portland Oregon – 5:08
Junior Division Female: 1st Teneah Rushen – Portland Oregon – 3:30.22
Master Division 1 Male: 1st Eson Foby – Portland Oregon – 3:24.96
1500m Distance (Quads)
Junior Division Male:1st Krischan Ohling – 4:15.41
Master Division 2 Male: 1st Eric Ohling – Albany Oregon - 4:12.8
Master Division 2 Female: 1st Nanette Wallace – Portland Oregon – 4:14.78
Master Division 3 Male: 1st James Nosler – Portland Oregon – 4:08
3000m Distance (Inline)
Juvenile Division Male 1st : Kyle Johansen – Portland Oregon– 10:30
Juvenile Division Male 2nd: Keiran Johansen – Portland Oregon – 11:14.85
Junior Division Female: 1st - Teneah Rushen – Portland Oregon – 7:06
Master Division 1 Male:1st - Eson Foby – Portland Oregon – 7:02.19

2012 Unofficial Results


Unofficial Saturday Results